Skoda Daralan Pazarın Yükselen Markası Oldu

Skoda, 2018 yılını, Pazar payını yüzde 28,5 arttırarak tamamladı. Bu Pazar payı ile Skoda, düşen toplam pazarda payını arttıran marka olarak dikkat çekti.

2018 yılı hafif ticari ve otomobil pazarı yüzde 35,06‘lık daralmayla 620.937 adet ile kapandı. Skoda otomobil pazarını 21.340 adetlik satış ve yüzde 4.4 Pazar payı ile 11. Sırada tamamladı. 2017 yılında Skoda’nın Pazar payı 3.4 olarak gerçekleşmişti.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, marka olarak pazardan daha az daraldıklarını belirterek “Marka olarak düşen pazarda payımızı arttırmak mutluluk verici. Ekonomik göstergeleri yakından takip ettik ve krizin büyüme ihtimaline önlem olarak öncelikle stok yapımızı ve üretim planlarımızı güncelledik. Şu ana kadar Pazar koşulları planlarımızı doğrulmaktadır. Bu daralmadan büyüyerek çıkacağımızın net sinyalini aldık ve Pazar payı artışımız da bunu doğruladı.“ açıklamasında bulundu.

2019 yılı otomotiv pazarı beklentilerini de değerlendiren Başar, sözlerine şöyle devam etti; “2019 binek otomobil pazarının daralacağını öngörüyoruz. Skoda olarak bizim öncelikle hedefimiz Pazar koşulları ne olursa olsun payımızı korumak ve daha da yukarıya çıkartmak.“ .

Basın Açıklaması

Volkswagen A.G tarafından yapılan açıklama üzerine kamuoyunun bilgisinde olan EA 189 motor tipindeki dizel araçlar ile ilgili olarak Doğuş Otomotiv’in açıklamasıdır:

Volkswagen Grubu markaları tarafından yapılan açıklama uyarınca; etkilenen araçlar dahil olmak üzere Türkiye’de satışa sunulan tüm araçlarımızın ülkemizin resmi mevzuatlarına, sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu belirtiriz. Üretici firmaların devam eden çalışmaları doğrultusunda teknik güncellemeler yapılabilecektir. Gelişmelerle ilgili müşterilerimizle iletişime geçilecektir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

ŠKODA Kodiaq’ı Maceracı Mountiaq Pick-up Konseptine Dönüştürdü

Skoda her yıl olduğu gibi farklı konsept projelerine imza atmaya devam ediyor. Skoda Meslek Okulu’nda öğrenim gören 35 öğrenci, eğitimlerinin zirvesinde Kodiaq’ı Mountiaq pick-up modeline dönüştürdü. Altıncı öğrenci otomobili konsepti olan Mountiaq, Gün Batımı Turuncusu özel bir renge boyandı.

8 aylık bir çalışmanın ürünü olarak Mountiaq pick-up, etkileyici bir tasarıma sahip. Ayrıca tavanda ışık barları, ön tarafta bir vinç, şnorkel ve özel ışık efektleriyle dikkat çekiyor. Proje boyunca Tasarım, Üretim ve Teknik Geliştirme departmanlarından Skoda uzmanları öğrencilere eğitmenlik yaptı.

Mountiaq ismi, maceracı ve off-road ruhunu yansıtıyor. Yüksek arazi performansını, modern yaşam tarzıyla birleştiriyor. Kodiaq üzerine yapılan bu araç, arazi performansı için Kodiaq Scout’a göre 10 cm daha yükseltildi ve toplamda 29 cm yerden yüksekliğe sahip. 17 inç Rockstar II jantlar ise, derin oluklara sahip özel off-road lastikleriyle eşleştirildi. Mountiaq’ın kaputunun altnda 190 HP güç üreten 2.0 TSI benzinli motor yer alıyor.

Mountiaq, her Skoda gibi Simply Clever pratik fikilerine de sahip. Pick-up kasa zemini bagaj alanı olarak kullanılabiliyor ve birçok eşya gözü yer alıyor. Aynı zamanda kabinde ve koltuklarda da Mountiaq’a özgü renkler dikkat çekiyor.

Öğrenci konsept projelerinden Skoda ve öğrenciler karşılıklı olarak büyük faydalar elde ediyor. Öğrenciler araç projesiyle tasarım ve üretim yeteneklerini sergilerlerken, aynı zamanda uzmanlarla yakın bir çalışma ortamı elde ediyorlar. Skoda ise öğrencilerin farklı fikirlerinden yararlanarak faydalanıyor. Projenin ardından Skoda, her başarılı öğrenciye iş fırsatı sunuyor. Öğrenci projeleri 2014’ten bu yana her yıl yapılıyor.